Olej kokosowy w przepisie Makłowicza – Swahili seafood masala

W minioną niedzielę w programie „Makłowicz w podróży” znalazło się pysznie wyglądające i bardzo zdrowe danie, a mianowicie Swahili seafood masala. Wraz z ekipą Robert Makłowicz wybrał się do Zanzibaru, gdzie kokosy to dobro powszechne. Pozazdrościć!

Tropical beach panorama with deckchairs, umbrellas, boats and palm tree

Zanzibar słynie z widoku białych plaż, wzdłuż których pięknie kołyszą się smukłe palmy kokosowe. Dla turystów to raj na ziemi! Mieszkańcy wyspy wykorzystują kokosy na tysiąc sposobów – od przyrządzania z nich jedzenia, napojów, w tym także drinków alkoholowych sączonych w słońcu przez plażowiczów (słynne Malibu), po przerabianie ich na paliwo, wyplatanie lin i przędz, aż po wytwarzanie mebli i rękodzieła. My oczywiście – bo jakże by inaczej, skupiliśmy się na kulinarnych aspektach programu i głównym daniu odcinka – Swahili seafood masala. Zachęcamy Was do wypróbowania przepisu. Znajdziecie go tutaj: http://www.tvp.pl/styl-zycia/kuchnia/maklowicz-w-podrozy/przepisy/swahili-seafood-masala/10280014

Nie musicie się obawiać o dostępność podstawowych produktów, bo z pewnością można je znaleźć w sklepach. Natomiast w wyśmienity olej kokosowy zaopatrzycie się bez problemu u nas. Zajrzyjcie na stronę: http://olejkokosowy.pl/ i złóżcie zamówienie.

olej_kokosowy_studio_zdrowia

This entry was posted in 03. Co jeść, a czego unikać, 06. Zdrowe produkty, 12. Przepisy kulinarne. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>