Migrena i aura migrenowa
Migrena jest chorobą przewlekłą, dziedziczoną genetycznie i cywilizacyjną, która dotyka coraz większej liczby osób na świecie. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból głowy, który jest tak mocny, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Migrena jest dolegliwością neurologiczną, na którą cierpią częściej kobiety niż mężczyźni.
Nie każdy ból głowy to migrena. W jej przypadku ból jest silny, napadowy i wymaga dokładnej diagnostyki. Choroba jest bardziej złożona i jej objawy nie ograniczają się tylko do bólu głowy, który jest najpopularniejszym z nich.
Objawy migreny:
- Bardzo silny ból, zlokalizowany najczęściej po jednej strony głowy, za gałką oczną i skronią, który może mieć charakter narastający i pulsacyjny
- Nasilenie bólu przy nawet najdrobniejszej aktywności fizycznej
- Nudności i wymioty
- Nadwrażliwość na bodźce: światło, dźwięk, zapach
- Łzawienie oczu
Fazy migreny:
- Faza zwiastunów
- Aura migrenowa
- Ból głowy
- Faza ponapadowa
Przyczyny migreny:
- Stres emocjonalny lub jego ustąpienie
- Nieregularny sen
- Zmiany pogody
- Drastyczne ograniczenie jedzenia
- Pozostawanie zbyt długo na czczo
- Zmiany hormonalne u kobiet
- Ból karku
- Światło
- Określone pokarmy
- Alkohol, np. czerwone wino i wermut
- Nieprzyjemne i intensywne zapachy (nawet niektóre perfumy)
Aura Migrenowa
25% osób podczas migreny doświadcza aury migrenowej, czyli określonego zestawu objawów neurologicznych, które pojawiają się nagle i trwają zazwyczaj nie dłużej niż godzinę. Są to zazwyczaj objawy wzrokowe takie jak błyski, mroczki, ubytki pola widzenia czy zniekształcenie obrazu widzianego. Dodatkowo mogą równocześnie występować też zaburzenia ruchowe, werbalne i czuciowe.
Przyczyny aury migrenowej
Specjaliści medycyny od dłuższego czasu próbują jednoznacznie ustalić przyczynę migreny i występowania aury migrenowej. Do tej pory było kilka różnych teorii, ale dominująca jest teza, że przyczyną są zaburzenia czynności elektrycznej komórek nerwowych. Występuje zjawisko depresji korowej, która objawia się najpierw nadpobudliwością komórek nerwowych, a następnie stłumienia ich aktywności. Jest to na ten moment najbardziej prawdopodobna przyczyna występowania aury migrenowej, która ma charakter falowy.
Co wyzwala aurę migrenową?
- Przemęczenie i niedostateczna ilość odpoczynku
- Silny stres
- Nieodpowiednia dieta, a zwłaszcza nieregularne spożywanie posiłków
- Intensywne bodźce świetlne, dźwiękowe czy zapachowe
- Częste picie napojów zawierających kofeinę czy alkohol
- Intensywny wysiłek fizyczny
Jak leczyć aurę migrenową?
Migreny nie wolno bagatelizować. Jeżeli doświadczymy aury migrenowej po raz pierwszy powinniśmy skonsultować się z lekarzem neurologiem, żeby poddać się diagnostyce i wykluczyć poważne schorzenia takie jak udar mózgu czy odwarstwienie siatkówki. Podczas diagnostyki wykonywane są badania okulistyczne takie jak badania dna oka i ocena pola widzenia oraz badania obrazowe głowy, czyli tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny głowy. Po wykonaniu tych badań możliwe jest rozpoznanie aury migrenowej. Sama choroba nie podlega leczeniu. Stosuje się specjalne leki na silne bóle głowy oraz maksymalnie zredukować częstość pojawiania się napadów migrenowych. W przypadku aury migrenowej, lekarze zalecają pacjentom przede wszystkim unikanie czynników, które ją wywołują, a także prowadzenia zdrowego stylu życia.