Zaburzenia psychiczne
Nadwaga i otyłość nie tylko mają wpływ na metabolizm, układ kostno-mięśniowy, zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwory, prowadzą do niepłodności, lecz mają też wpływ na zdrowie psychiczne. Osoby z nadmiarem tkanki tłuszczowej bardzo często nie akceptują własnego wyglądu i brakuje im pewności siebie. Bardzo często jest to negatywnie wykorzystywane przez rówieśników w szkole, a także różne osoby będące w tym samym otoczeniu w życiu dorosłym. Prowadzi to do stopniowego wykluczenia społecznego, zwiększającej się nieobecności w szkole czy pracy i pogarszającymi się wynikami.
Problem otyłości i nadwagi jest często związany z oznakami depresji lub zaburzeń odżywiania. Badania przeprowadzone na grupie nastolatków wykazały, że depresja zwiększa ryzyko otyłości, a nadmierny przyrost masy ciała ma wpływ na depresję. Młodzieży bardzo ciężko jest poradzić sobie ze swoim stanem zdrowia i często wywołuje to u nich zaburzenia odżywiania (bulimię lub anoreksję).
Zarówno w przypadku młodzieży, jak i osób dorosłych bardzo ważne jest w tym przypadku wsparcie psychologa jako element terapii, ponieważ problemy psychiczne mają niekorzystny wpływ na proces leczenia nadwagi i otyłości. Dodatkowo niezbędny jest odpowiednio opracowany plan żywieniowy i towarzysząca mu aktywność fizyczna, która stopniowo i skutecznie zredukuje masę ciała.
Tagi: